Po raz pierwszy udało nam się uczestniczyć w Festiwalu Śląskich Smaków, choć to już 10. edycja. Prócz bogatego programu artystycznego gwoździem festiwalu jest walka o Złotego Durszlaka czyli konkurs gastronomiczny przeprowadzany w 3 kategoriach: profesjonaliści, szkoły i amatorzy. Naszą drużynę tworzyła Karolina Mandla i Izabela Szczepaniak z klasy pierwszej technikum.

W warunkach plenerowych przy minimum sprzętu należało przygotować 3 potrawy kuchni śląskiej: przystawkę lub deser, zupę i danie zasadnicze. Nasze dziewczyny przygotowywały moczkę, zupę rybną ze studzienickiego karpia z dodatkiem grysiku podawaną ze złocistymi grzankami z żymły oraz pamponia w towarzystwie słodkich żeberek. Oceniali najlepsi - w jury zasiadali znani szefowie kuchni, a twarzą festiwalu był, i jest od kilku lat, pan Remigiusz Rączka, znany propagator kuchni śląskiej i śląskich tradycji.

Każda drużyna w czasie współzawodnictwa dodatkowo musiała odpowiadać na pytania jury, udzielać wywiadów telewizji i znosić błyski fleszy ponieważ mediów było pod dostatkiem.

Gotowanie przed publicznością, na wizji i przed znanymi osobowościami świata kulinarnego, do tego w ogromnym upale – stanowiło ogromne wyzwanie. Dziewczyny super poradziły sobie z otaczającą je zewsząd presją i choć nie udało się zdobyć głównej nagrody warto było wziąć udział w tak prestiżowej imprezie. Poziom konkursu był wyrównany i jury miało trudny orzech do zgryzienia, by wybrać najlepszych. Za udział w imprezie dziewczęta otrzymały mnóstwo kulinarnych gadżetów wraz ze strojem kucharskim.

oprac. LSz

img_5424_small.jpg photo_small.jpg img_5420_small.jpg img_5422_small.jpg img_5423_small.jpg

Photo album created with Web Album Generator