Od 1 czerwca 2015r. Technikum nr 1 w Zespole Szkół w Woli realizuje projekt "Skuteczna praktyka zawodowa dziś - sukces zawodowy jutro!" w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+. Głównym celem projektu o łącznym budżecie ponad 50 tysięcy euro jest wysłanie grupy 16 uczniów na czterotygodniowe praktyki zawodowe do Włoch. Partner projektu, szkoła IISS Ettore Majorana w Bari we Włoszech, został wybrany bardzo starannie gdyż uczniowie mają się szkolić w zawodach technik hotelarstwa oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego. A trudno wyobrazić sobie lepszą kuchnię niż włoska, a w szczególności ta z regionu Apulia.

Aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki w trakcie październikowych praktyk siedmioosobowa grupa nauczycieli Zespołu Szkół w Woli spędziła w szkole partnerskiej kilka dni (od 10 do 16 kwietnia 2016r.) na obserwacji pracy szkoły w ramach tzw. job shadowing. Włoscy partnerzy okazali się profesjonalistami najwyższej klasy - przyjemne połączenie południowo-włoskiego stylu życia z wzorową obowiązkowością i jakością pracy. Każdy kolejny dzień pobytu w szkole potwierdzał tylko pierwsze wrażenie. Włoska szkoła prowadzi zajęcia na najwyższym poziomie, posiada własny hotel szkoleniowy oraz zatrudnia specjalistów będących mistrzami w swojej dziedzinie (w szczególności szefów kuchni), którzy z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem dzielą się swoją pasją z uczniami. Tydzień spędzony na obserwacji zajęć, poznawaniu nauczycieli - przyszłych trenerów polskich uczniów, sprawdzaniu warunków lokalowych oraz uzgadnianiu szczegółów praktyk okazał się bardzo owocny. A polscy nauczyciele (wraz z dyrekcją szkoły) w pełni spokojni o bezpieczeństwo uczniów w czasie praktyk oraz pewni wysokiej jakości umiejętności, których polscy uczniowie będą mieli szansę się nauczyć.

Spokojni o jakość praktyk zawodowych nauczyciele mogli również cieszyć się malowniczymi włoskimi miasteczkami, urokliwymi uliczkami starego miasta, wszechobecnym morzem i przepyszną włoską kuchnią. Pobyt w Bari, choć krótki, pozwolił nawiązać nowe kontakty ze wspaniałymi ludźmi oraz podpatrzeć nowatorskie rozwiązania w zakresie nauczania zawodowego, które w mniejszym lub większym zakresie znajdą zastosowanie również w Zespole Szkół w Woli, z pożytkiem dla jego obecnych i przyszłych uczniów.

Koordynator projektu - Joanna Kocioła

Zespół Szkół w Woli

dsc_0607_small.jpg dsc_0025_small.jpg dsc_0041_small.jpg dsc_0063_small.jpg
dsc_0126_small.jpg dsc_0140_small.jpg dsc_0161_small.jpg dsc_0162_small.jpg
dsc_0174_small.jpg dsc_0183_small.jpg dsc_0212_small.jpg dsc_0216_small.jpg
dsc_0234_small.jpg dsc_0263_small.jpg dsc_0285_small.jpg dsc_0301_small.jpg
dsc_0319_small.jpg dsc_0348_small.jpg dsc_0349_small.jpg dsc_0359_small.jpg
Page:[1] [2]

Photo album created with Web Album Generator